Merinos Enerji Müzesi Adresi ve İletişim Bilgileri

 Merinos Enerji Müzesi Bursa ili Osmangazi ilçesi Santralgaraj mahallesinde bulunmaktadır.
 Merinos Enerji Müzesi Merinos Enerji Müzesi
  Kategori :  Müze
Adres :  Merinos Kültür Parkı, Bursa
  Semt :  Santralgaraj
  İlçe :  Osmangazi
Telefon :    0 224 716 3722
Web Sitesi :   http://www.bursamerinosenerjimuzesi.com
Merinos Enerji Müzesi Hakkında Detaylı Bilgi

Küresel iklim tartışmalarının sürdüğü , teknoloji ile birlikte kirliliğin hızla arttığı,dünya siyasetinin enerji hammadde bölgelerine kilitlendiği günümüzde , enerji konusu evrensel bir önem kazanmıştır. Bu noktada “Enerji Tarihi” ana temalı bir müzenin kurulması gerekliliği doğmuştur. Bu nedenle Merinos Yünlü Dokuma Fabrikası’na ve kuruluşundan 1973 senesine kadar Bursa’nın bazı bölgelerine elektrik üretimi sağlayan Merinos Elektrik Santrali , 21. Yüzyılın çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak kurgulanarak , Bursa Merinos Enerji Müzesi’ne dönüştürülmüştür.

Bursa Merinos Enerji Müzesi , Bursa Merinos Yünlü Dokuma Fabrikası’na elektrik üretimi sağlayan 3200 metrekarelik alana sahip elektrik santrali binasında 7 Eylül 2012 tarihinde açılmıştır. Müze tasarımı iki temel noktadan hareket eden bir kurgu ile ortaya çıkmıştır. Bunlardan birincisi tarihi öneme sahip atıl durumdaki makinelerin orijinal yapısının bozulmadan korunması , ikincisi ise elektrik santralinin bir müze olarak yaşamasını sağlayacak olan tasarımsal niteliklerin oluşturulması olmuştur.

Müzede ; Elektriğin , medeniyetin gelişimi ve değişimi üzerindeki etkisinin yansıtılması hedeflenmektedir. Gündelik hayat ve sanayi üretim gereçleriyle elektrik enerjisi olgusunun önemini vurgulamak , müzenin bir başka amacı olmu, sergilenen objeler bu doğrultuda seçilmiştir. Müzede elektrik santralinin gerçek işlerliğinin yanısıra Bursa’da elektrik tarihi ; Dünya’da,Türkiye’de ve Bursa’da elektrik tarihi elektrik öncesinde kullanılan aydınlanma araçları ve elektrik enerjisinin üretim safhaları fotoğraf , animasyon ve canlandırmalar ile aktarılmaya çalışılmıştır.

Bu firma toplamda 871 kez ziyaret edilmiştir.

Merinos Enerji Müzesi Haritası ve Yol Tarifi Alma

FACEBOOK YORUMLARI


Bursa Marka Tescili

BursaRehberim.com © Bursa Firma ve Mekan Rehberi