Hüsnü Züber Yaşayan Müze Adresi ve İletişim Bilgileri

 Hüsnü Züber Yaşayan Müze Bursa ili Osmangazi ilçesi Hamzabey mahallesinde bulunmaktadır.
 Hüsnü Züber Yaşayan Müze Hüsnü Züber Yaşayan Müze
  Kategori :  Müze
Adres :  Hamzabey, 16060 Osmangazi / Bursa
  Semt :  Hamzabey
  İlçe :  Osmangazi
Telefon :    0 224 221 35 42
Hüsnü Züber Yaşayan Müze Hakkında Detaylı Bilgi

Bursa’da Muradiye semtine adını veren padişah II. Murad’ın yaptırdığı Muradiye Camii ile medrese, hamam ve türbelerden oluşan Muradiye Külliyesi içerisindeki hamamın hemen arkasında yer alır. Müzenin bulunduğu ev önceleri (1836) "Devlet Konuk Evi" olarak ve daha sonra Rus konsolosluğu olarak kullanılmıştır.1877 yılında Üsküp’den (eski Yugoslavya) gelip Bursa’ya yerleşen Seyid Kahya evi satın almış. O ve mirasçıların ölümünden sonra hiçbir miras ilişkisi olmayan kişilerce 14 yıl hoyratça kullanılmış. 1988 yılında harita mühendisi ve sanatçı Hüsnü Züber, tüm yapıtlarını gelecek kuşaklara bir arada sunmak düşüncesiyle evi bu harap halinden alıp Prof . Dr. Sedat Hakkı Eldem’in Türk Evi adlı kitabındaki çizim ve fotoğraflarından yararlanarak 4 yıl süren titiz bir restorasyona tabi tuttu. Bina 27 Aralık 1992'de Hüsnü Züber Evi adıyla kapısını turizme açtı ve 1994 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlandı.
Müze her gün 10:00 –17:00 arası ziyarete açıktır.
1. Katta: 450 parça Türk tahta esyası üzerine dağlama-yakma çalışmayla birleştirdiği 600 Türk motifi koleksiyonu ile ağaç kaşık-kepçe derlemesi,
2. Katta: Devrin özelliklerine uygun döşenmiş yatak odası ve baş oda ile açık sofra izleyicilerin görüşüne sunulmaktadır.

Bu firma toplamda 721 kez ziyaret edilmiştir.

Hüsnü Züber Yaşayan Müze Haritası ve Yol Tarifi Alma

FACEBOOK YORUMLARI


Bursa Marka Tescili

BursaRehberim.com © Bursa Firma ve Mekan Rehberi