I. Murad Hüdavendigar Türbesi Adresi ve İletişim Bilgileri

 I. Murad Hüdavendigar Türbesi Bursa ili Osmangazi ilçesi Çekirge mahallesinde bulunmaktadır.
 I. Murad Hüdavendigar Türbesi I. Murad Hüdavendigar Türbesi
  Kategori :  Türbe
Adres :  Çekirge Mahallesi 22. Cami Sokak Osmangazi / Bursa
  Semt :  Çekirge
  İlçe :  Osmangazi
Telefon :    
I. Murad Hüdavendigar Türbesi Hakkında Detaylı Bilgi

Sultan I. Murad türbesi, oğlu Yıldırım Beyazıd tarafından I. Murad’ın yaptırdığı külliyesinin içerisinde inşa ettirilmiştir.
1389 yılında Kosova Savaşı’nı kazandıktan sonra, harp meydanını gezerken şehid edilen I. Murad’ın iç organları Kosava’daki kabrine gömülmüş ve naaşı daha sonra Bursa2ya getirilerek Hüdavendigar camii2nin kuzeybatısında bulunan türbeye defnedilmiştir.
1855 depreminde yıkılan yapı, Sultan Abdülaziz tarafından 1863 yılında, eski temelleri üzerine, dönemin sanat akımının etkisinde yeniden yaptırılmıştır.
Türbenin ortasında etrafı pirinç parmaklıklarla çevrili olan sanduka I. Murad’a aittir. Bunun iki yanında Yıldırım Bayezid’in oğulları Süleyman ve Musa Çelebiler’in sandukaları yer alır. Ayrıca pencere kenarında beş sanduka daha vardır. Bunlardan biri I. Murad’ın oğlu şehzade Yakup’a (1389) diğeri Süleyman2ın oğlu Orhan’a (1429) ve bir diğeri de II. Bayezid’in Kefe Valisi iken ölen oğlu Mehmed’e (1504) aittir.
Türbenin bahçesinde yer alan bir mezarın, süslemeli mezar taşı kitabesinden 1902 tarihinde padişahın izni ile buraya gömülen bir hanıma ait olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca yine türbe kapısının kuzeyinde semte ismini veren , halk arasında Çekirge Sultan olarak anılan meczup bir şahsın kabri yer almaktadır. Aynı zamanda Çekirge Sultan I. Murad’ın baş müneccimi olmuştur. Türbenin güneybatısında, demir parmaklıklarla çevrili alanda, başka yerlerden getirilen şehit mezarları bulunmaktadır.
2014 yılında UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilen alan içerisinde yer almaktadır.

Bu firma toplamda 1021 kez ziyaret edilmiştir.

I. Murad Hüdavendigar Türbesi Haritası ve Yol Tarifi Alma

FACEBOOK YORUMLARI


Bursa Marka Tescili

BursaRehberim.com © Bursa Firma ve Mekan Rehberi