İstanbul Kapı Adresi ve İletişim Bilgileri

 İstanbul Kapı Bursa ili İznik ilçesi Yeşil Camii mahallesinde bulunmaktadır.
 İstanbul Kapı İstanbul Kapı
  Kategori :  Anıt
Adres :  İznik / Bursa
  Semt :  Yeşil Camii
  İlçe :  İznik
Telefon :    
İstanbul Kapı Hakkında Detaylı Bilgi

Romalılar Nicea adını verdikleri bu şehri korumak için büyük uğraş verdiler. Çeşitli saldırılara uğrayan Nicea’yı bu savaş akınlarından koruyabilmek için, Bithynia Krallığı, zamanında başlatılan ancak depremlerle hasar gören surları, daha güçlü olarak inşa ettiler. Kentin çevresini beşkenarlı çokgen şeklinde kuşatan 4970 m. uzunluğundaki surlar, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemindeki ilavelerle savunma görevini üstlendi. Sur duvarları her medeniyetin taş ustalığını sergiler ve her medeniyet bir önceki medeniyetin taşlarından yararlandığından, surlar adeta iç içe geçmiş bir tarih örgüsüdür.

Dört ana kapı, zafer takı gibi gösterişlidir ve üçü halen ayaktadır. Lefke Kapı’da mermer friz parçalarının kullanıldığı görülmektedir. İstanbul Kapı Konstantinapolis’e açıldığından en gösterişli kapıdır. Roma Tiyatrosu’ndan getirilen masklarla daha da gösterişli olması sağlanmıştır. Yenişehir Kapı kısmen ayaktadır. Göl Kapı ise tamamen yıkılmıştır.
12 tali kapısı ve 10-15m. aralıklarla yapılmış 114 kulesi bulunan İznik Surları dönemin savaş ve savunma stratejilerinin de inceliklerini anlatır.

Bu firma toplamda 1586 kez ziyaret edilmiştir.

İstanbul Kapı Haritası ve Yol Tarifi Alma

FACEBOOK YORUMLARI

Benzer Firmalar veya Mekanlar

Gold Tiara Accessory, Gelin taç ve aksesuarları

BursaRehberim.com © Bursa Firma ve Mekan Rehberi