Abdulvahap Tepesi Adresi ve İletişim Bilgileri

 Abdulvahap Tepesi Bursa ili İznik ilçesi Yeşil Camii mahallesinde bulunmaktadır.
 Abdulvahap Tepesi Abdulvahap Tepesi
  Kategori :  Türbe
Adres :  İznik / Bursa
  Semt :  Yeşil Camii
  İlçe :  İznik
Telefon :    
Sosyal Medya :
Abdulvahap Tepesi Hakkında Detaylı Bilgi

ABDÜLVAHAP SANCAKTÂRÎ
(Abdullah Dede)
VIII. yüzyılda yaşadığı varsayılan söylencesel kişi. İslâm ordularının Anadolu'yu geçerek Bizans'ı düşürme savaşımının sürdüğü 717-740 yılları arasında, Abdülvahap adlı bir sancaktarın yiğitliğinden söz edilir.
Söylence, Erdoğan Savaş'ın anlatımıyla şöyle:
"Üsküdar'a kadar gelen İslâm orduları birkaç kere İznik'i kuşatmışlardı. Kuşatma sırasında genç sancaktar Abdülvahap büyük yararlıklar göstermiş ve bu arada gönlünü genç bir Rum kızma kaptırmıştı. İznik surlarının Hotoz burcu, Rum kızları tarafından müdafaaa edilmekte idi. Sancaktan, Kızlar burcunu müdafaa eden sevgilisi Rum kızı ile uzun müddet sevişti. Sevgilisi. her defasında kendisine Kaleyi alırsan beni de alırsın' diye bağırmıştır. Genç sancaktar sevgilisine kavuşamadan bir düşman oku ile yaralanmış ve hücum eden tekfurlar tarafından başı uçunılmuştur. Buna rağmen kılıç sallamakta devam eden Sancaktarî'ye bir arkadaşının 'Bre Abdullah, başını unuttun' demesi üzerine, Sancaktan geri dönmüş ve başını koltuğuna alarak yedi adımda bugün yattığı tepeye çıkıp kendini defnetmiştir. Türkler İznik'i zaptedince, din uğruna şehit olan Abdülvahap için bir mezar inşa etmişlerdir. (Erdoğan Savaş, İznik)"
İznik'in doğusunda, kente egemen bir tepe üzerinde bulunan mezarı ziyaret yeridir. Ziyaretçiler tarafından bayrak asıldığı için "Bayraklı Baba" adıyla da anılır.

Bu firma toplamda 2611 kez ziyaret edilmiştir.

Abdulvahap Tepesi Haritası ve Yol Tarifi Alma

FACEBOOK YORUMLARI


Gold Tiara Accessory, Gelin taç ve aksesuarları

BursaRehberim.com © Bursa Firma ve Mekan Rehberi